Çocuk Dostu Bir Alışveriş Deneyimi

Çocuk Dostu Bir Alışveriş Deneyimi

Çocuklarla beraber alışveriş yapmak bazı zamanlarda hem ebeveyn hem de çocuk için zorlu bir deneyime dönüşebiliyor. Doğal ebeveynlik konusundaki yazılarına sitemizde düzenli olarak yer verdiğimiz Jan Hunt’ın çocuk dostu bir alışveriş deneyimi için  önerilerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

1- Çocukların limitleri olduğunu unutmayın;
Eğer çocuğunuzla beraber alışveriş yapıyorsanız, onun ihtiyaçlarına duyarlı olun. Yorgun mu, aç mı, gürültü ve karmaşa dolayısıyla fazlasıyla heyecanlı mı veya sadece temiz hava ve harekete mi ihtiyacı var ya da kucaklanmak mı istiyor?

2- Çocukların doğal olarak meraklı olduğunu göz önünde bulundurun;
Çocuklar, doğal olarak meraklıdırlar ve bu şekilde çevrelerini tanırlar.  Eğer ilgi çekici bir şeyi incelemek isterlerse lütfen onu azarlamayın. Bunun yerine güvenli bir şekilde tutmasına yardımcı olun veya ona bakabileceğini ama dokunamayacağını açıklayın. Ona, “bu kırılabilir o yüzden beraberce sadece bakalım” diyebilirsiniz. Eğer satın alınabilecek bir şey değilse bile, çocuğunuzun ilgisini ve heyecanını paylaşmanız faydalı olabilir.

3- Bebeklerle alışveriş yaparken;
Bebeklerle alışveriş yapmak eğer bebek dinlendikten ve karnı doyduktan sonra yapılıyorsa daha kolaydır. Bebekler ve küçük çocuklar alışveriş merkezlerinin kuru havası sebebiyle susuz kalabilirler, emzirme veya içecek için sıklıkla mola verin.

Bebekler çoğunlukla kucakta taşındıkları zaman mutludurlar. Sling veya bebek taşıyıcılar bebeğinize bebek arabası veya alışveriş arabasının vereceği konfor ve duygusal güvenlikten daha fazlasını verir.  Bebeğinize uygun bir oyuncak sizin kaçınılmaz olarak azalan  ilginizle baş edebilmesine yardımcı olur ancak siz gene de sık sık tatlı sözler söylemek ve göz kontağı kurmak ve onu kucaklamak için mola verin.

4- Küçük çocuklarla alışveriş yaparken
Küçük çocuklar, alışveriş sırasındaki kararlara dahil edilebilirler. Ona yönelteceğiniz “sence bu şeftalilerden hangisi daha iyi görünüyor” gibi sorular, sıkıcı alışveriş deneyimini hem ebeveyn hem de çocuk için daha zevkli bir hale dönüştürebilir. Bütün çocuklar, kendileri ürün seçebilmekten hoşlanırlar. Yanınızda ir meyva suyu, favori bir atıştırmalık veya bir resimli kitap (yeni alınmış veya kütüphaneden ödünç alınmış olabilir)getirmeniz de bu konuda yardımcı olabilir.

Yetişkinlerin oluşturduğu bir kalabalık çocuğun gözünü korkutabilir özellikle de dükkanlar doluyken. Çocuğunuzu sırtınızda taşımaya imkan veren bir çocuk taşıyıcı çocuğunuzun kendini daha rahat hissedeceği bir yükseklikte olması açısından faydalı olabilir. Bu aynı zamanda kalabalık bir mekanda küçük çocuğu kaybetme gibi korkutucu bir deneyimin de önüne geçmenize yardımcı olur.

5- Daha büyük çocuklarla alışveriş
Daha büyük çocuklar, eğer takdir etme ve eğlence ruhuyla yaklaşılırlarsa alışverişte gerçekten çok yardımcı olabilirler. Eğer anne yanında market broşürlerinin içindeki resimlerden alacaklarının fotoğraflarını kesip getirirse çocuk ta bu ürünlerin yerlerini market içinde bulmakta yardımcı olabilir. Kendi başlarına alışveriş yapacak kadar büyük olan çocuklar, alışveriş listesindeki ürünleri bulup sepetinize getirerek alışveriş süresini kısaltmaya yardımcı olabilirler.

6- Kalabalıklardan kaçının;
Akşam yemeği saatinden önce, dükkanlar kalabalıkken ve ebeveynler ile çocuklar açken alışveriş yapmak çok stresli olabilir. Hafta içi günlerde, sabah saatlerinde, erken öğlen saaatlerinde  veya yemek saatini ileri atıp erken akşam saatlerinde 18:00-19:00 arasında alışveriş yapmayı deneyin. Kalabalık ve kasa kuyruğu streslerinden kaçındığımızda çocuğumuzun ihtiyaçları için daha yaratıcı çözümlere enerjimiz kalır.

7- Çıkışınız gerçek bir mücadele olabilir;
Kasaların önünde bulunan renkli sakızlar, şeker paketleri gerçek bir mücadele olabilir özellikle de ebeveyn ve çocuğun en yorgun ve aç olduğu zamanda  karşılaşıldığında.  Evden yanınızda getireceğiniz sağlıklı bir atıştırmalık bir alternatif olabilir. “O paket güzel gözüküyor ama şeker pek besleyici bir şey değildir. Bak yanımda yulaflı bisküvi ve meyve suyu getirdim.” İçinde çocuklara yönelik şeker vs. türünden ürünler bulundurmayan kasaların bulunduğu yerlerden alışveriş yapmak için daha uzun mesafe gitmek gerekiyorsa buna değer. Eğer bulunduğunuz çevrede bu tip bir yer bulunmuyorsa, dükkanın müdürü ile konuşabilir ve  bu opsiyonu sağladıkları durumda oradan düzenli alışveriş yapacağınızı söyleyebilirsiniz.

8- Hayır demeniz gerektiğinde;
Hayır demenin en önemli kısmı, çocuğun tüm isteklerini o anda karşılayamıyorsak bile onun tarafında olduğumuzu anlamasını sağlamaktır. “Güzelmiş değil mi? Ona iyice bak ve eve döndüğümüzde senin istek listene ekleyelim” gibi bir cümle yardımcı olabilir. Eğitimci John Holt’un dediği gibi: “Bir çocuğa “evet” dediğimiz gibi tatlı bir şekilde “hayır” da diyememek için bir sebep yok ve unutmayın ki gülücükler, sarılmalar, kucaklamalar da serbest

9- Limitlerinizi aşmak üzereyseniz;
Eğer sabrınız taşmak üzereyse yorgunluk ve kızgınlığınızı pozitif yollardan göstermeyi deneyin. Şöyle diyebilirsiniz ” Sabrımı kaybetmeye başlıyorum. Sanıyorum alışverişe ara vermeye ihtiyacım var. Hadi bir kaç dakikalığına dışarı çıkalım böylece ikimiz de tazeleniriz.

10-Eğer çocuğunuz limitlerini aşmak üzereyse;
Eğer yukarıdaki önerilerden bir kaç tanesini denedikten sonra çocuğunuz daha fazlasını kaldıramayacak haldeyse buna saygı gösterin. Alışveriş bekleyebilir ancak aç, fazlasıyla uyarılmış ve bitkin bir çocuk bekleyemez.

Unutmayın ki bütün çocuklar kendilerine nasıl davranılıyorsa öyle davranırlar. Düzenli olarak zaman ayrılan, kesintisiz ilgi gören, sabır ve anlayış gösterilen bir çocuk, stres yaratan durumlarda duygusal destek alamayan bir çocuğa göre alışverişte (ve diğer zorlu durumlarda) daha toleranslı olacaktır.

Jan Hunt
http://www.naturalchild.org/jan_hunt/shopping.html

Bir Yorum

  1. süper bilgi verici bir yazı biz anneleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Spam Denetimi *
bir + = 3

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>