Dukan Diyeti Tarifleri ve Simla Palas ile Röportaj

Dukan Diyeti Tarifleri ve Simla Palas ile Röportaj

Zayıflama yolunda atılan pek çok adım, sağlıklı yaşamak uğruna verilen pek çok emek var. İnternette de zayıflama odaklı kurulmuş yüzlerce grubun arasından bir sayfa dikkatimizi çekiyor; http://www.facebook.com/DukanDiyetiTarifleri

20.000′den fazla takipçisi olan sayfanın kurucusu Simla Palas, her gün yeni diyet tarifler yayınlıyor, Dukan diyetindeki güncellemeleri takipçileriyle paylaşıyor. Yoğun bir iletişim ortamının olduğu sayfada, takipçiler hem birbirlerine yol gösteriyor, hem de destek oluyor. Tabii bir de önce- sonra hallerini paylaşan “başaranlar” var ki, Simla Hanım kendi de dahil olmak üzere bir esin kaynağı.

Bu sayfanın kurucusu Simla Palas ile röportajımızı aşağıda okuyacaksınız. Ona zayıflama yolculuğunu ve merak ettiklerimizi sorduk. Daha fazlası için yazmaya devam ettiği bir blogu ve bir de twitter adresi mevcut, onlara da;

http://dukandiyetim.blogspot.com/
https://twitter.com/#!/dukandiyeti

adreslerinden ulaşabilirsiniz.

A: Önce sizi biraz tanımak istiyoruz. Kimdir Simla Palas ve Dukan Diyeti ile tanışma hikayeniz nasıl gelişti?

S. P: Bebek sebebiyle işe ara vermiş,bir de 9 yaşında bir kızı olan bir anneyim. Asıl mesleğim mağazacılık. Önemli bir markada uzun süre yöneticilik yaptım.İlk bebeğim 3 yaşına gelene dek çalışmadım.Sonrasında kendi markalarımızın mağazalarını yönettim. Halen mağazamız bulunmakla beraber bir 3 sene daha aktif olarak çalışmayı düşünmüyorum.

2010 senesinde 2.bebeğimi bir talihsizlik sonucu doğuma sadece 1 ay kala kaybettim.Doğumdan sonra üzerimde 10 kg yük ve ağır bir depresyon kalmıştı. O 10 kiloyu ya verecektim, ya da içinde bulunduğum depresyondan hiç çıkamayıp kilo üzerine kilo ekleyecektim.İlk seçeneği seçtim. Seçtim ama nasıl verecektim kiloyu? Hayatım boyunca sadece ilk gebelikten sonra kısa bir süre diyet yapmış ve yemeyi seven biri olarak NEFRET ETMİŞTİM.
Kitapçıda gezerken kitabı gördüm bir gün. Öylesine aldım elime çünkü ben isimli diyetlere inanmayan, çoğunun kandırmacadan ibaret, dahası hepimizin bildiği kibrit kutusu ölçülü, zaman çizelgeleriyle insanı daraltan  para tuzakları olduğunu düşünen çoğunluktandım.Biraz karıştırıp yerine bıraktım.Eve gelince internette biraz araştırma yaptım diyet hakkında. Türkçe kaynak yoktu fakat yurtdışında bayağı ses getirmişti.Önce-sonra fotoları,birkaç face sayfası ve diyeti uygulayanların bloglarını gezdim.Yavaş yavaş ikna etmeye çalışıyordum kendimi.Sonra yine gittim kitapçıya. Aldım kitabı orada birkaç sayfasını ve menu örneklerini okudum. Sonra yine almadım kitabı. Birkaç kez daha gittim geldim anlayacağınız. En sonunda aldım kitabı ve okudum. Ders çalışır gibi notlar alarak baştan okudum. Sonra yine başlamadım.
Başlamak için her şeyin tam olması gerekiyordu.Önce beynimde bitirmeliydim. Kimse veya hiçbir olay beni yolumdan çevirmemeliydi. Nitekim her şartı sağladıktan ve engelleri kaldırdıktan sonra başladım diyete ve hiç zorlanmadan 10kg’dan kurtuldum. Biraz daha devam etmeye niyetliydim ki tekrar hamile kaldım.Çok şükür bebeğime sağ salim kavuştum.Şu anda 8 aylık ve ben emziren anneler için Dr.Dukan’ın önerdiği şekilde beslenerek gebelik öncesi kilomdayım.

Zayıflamak isteyenlere önerilen pek çok değişik diyet ve reçete mevcut.  Bu diyet sayesinde kilo vermiş bir yeni anne olarak Dr. Dukan’ın yönteminin farkı nedir?

Ben yemeye düşkün biriyim. Yemek yemek sadece doymak değil benim için. Canım durup dururken birşey çekebilir ve yiyemezsem mutsuz olurum. Dukan’ın beni ilk çeken özelliği bu oldu açıkcası.
Elimizde yiyebileceğimiz gıdaların bir listesi vardı ve bunları istediğimiz şekilde tüketebiliyorduk.
Önce gözüm sonra karnım doyacaktı.
Diğer ve aslında en önemli farkı ise hayat boyu bu kiloyu korumanın yollarını öğretmesi ki bu çoğu diyette olmayan bir özellik. Bu diyet kesinlikle beslenme disiplini sağlıyor.Fast-food veya bol yağlı su böreği yiyen birini gördüğünüzde canınızın istememesi bir yana,  yiyen kişi için üzülmeye başlıyorsunuz.

Sayfanızda şu an itibariyle 20.500 insan var ve herkes beraber zayıflıyor:)  İş nasıl bu noktaya geldi? Takipçi sayısı arttıkça sorumluluğunuz da arttı mı?

Diyeti yaparken bir yandan da Dukan’la ilgili yabancı site ve blogları takip ediyordum. Tamamen kendimi motive etmek için bir blog açma fikri doğdu kafamda. Bir nevi günlük gibi  neler yaptığımı, yediğimi yazarım diye düşünüyordum. Önce blogu açtım. Sonra da facebook profili. Başlangıçta sadece çevremden oluşuyordu .Zaten üye olan çoğu kişi diyet bile yapmıyordu. Sonra yavaş yavaş ekleme talapleri gelmeye, sorular sorulmaya başlandı. Sorular arttıkça ben de daha çok araştırır, resmi sayfadan çeviriler yapar oldum. Tarifler de taleplere göre artmaya başladı. 5000 kişiye yaklaşırken profili sayfaya çevirdim.Ne zaman bu kadar kişi olduk inanın ben de bilmiyorum.

İşin sorumluluk kısmına gelince gerçekten de çok ciddiye alıyorum bunu. Kişi sayısıyla ilgisi yok aslında. Başından beri Dukan’la ilgili en güncel bilgileri paylaşmaya ve yanlış bilgi vermemeye çalışıyorum.Çünkü gerçekten komplike bir diyet ve bilgi kirliliği çok fazla. Dr.Dukan kitabı yazdım artık işim bitti zihniyetinde değil. Sürekli araştırıp diyete eklemeler yapabiliyor. Dolayısıyla bunları takip edip arkadaşlara iletmeyi de önemsiyorum.

Sayfa üyeleri arasında kilo vermesi ve azmi ile sizi etkileyen biri veya bir hikaye var mı?
Diyet yapabilmek gerçekten de azim işi. Bu anlamda ister 10 kg ister 30 kg fazlası olsun diyeti sürdürebilen ve son evreye geçebilmiş tüm sayfa üyeleri etkiliyor beni.

Kilo verme amacıyla bir araya gelen bu topluluk, sayfanızdan takip ettiğimiz üzere kendi aralarında buluşmaya ve sosyalleşmeye de başlamış.  Bu oluşumun ileriki günlerinde sizin hedeflediğiniz başka şeyler de var mı?  Mesela bir web sayfasına dönüşmesi veya bir girişimin başlangıcı olması gibi ?

İşin aslı şu. Biz birbirimizi çok sevdik. Amaç aynı olunca yakınlık hissetmek normal galiba. İster ev hanımı olsun ister çalışan, günün önemli bir kısmı sayfada geçiyor. Herkes birbirine canı gönülden yardım için uğraşıyor. Tarifler havada uçuşuyor. Birbirimizi mutfaklarımızda ağırlıyormuş gibi hisseder olduk artık.
Sayfa zaman tüneline geçince bile bir sure bocaladık, ufak çaplı sarsıldık. Şu anda web sitesi gibi bir düşüncem yok açıkcası. Bunu Dr.Dukan’a bırakmak daha etik olacak bence.

Sayfanızda dikkat çeken başka bir nokta da yaratıcı tariflerle diyeti yoksunluk hissiyatından çıkarıyor olmanız. Dukan rejimi yapılırken hem tatlı, hem tuzlu, hem de hamur işi yiyor ve zayıflıyor takipçileriniz.  Peki nasıl oluyor da oluyor, bu işin sırrı nedir?

Dukan yaratıcılığa son derece açık bir diyet. Biraz mutfak merakınız varsa izinli 3-4 malzemeyle harikalar yaratabilirsiniz. Tüm dünyada Dukan böyle bir etki yaratıyor aslında. O kadar çok blog var ki tarif paylaşılan, diyet değil yeni bir mutfak akımı sanki.
Başka hiçbir diyette olmayan bir özellik bu. Hatta o kadar ki , izinli yiyecekleri yediğiniz halde sanki kaçamak yapıyor gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Zaten sayfayı tesadüfen ziyaret edenlerin çoğundan ‘siz bunları yiyip nasıl kilo veriyorsunuz?’ sorusunu görmeye alıştım. Hemen her şeyin alternatifi mevcut. Doya doya zayıflıyoruz.

Emziren annelere kilo verme aşamasında tavsiyeleriniz var mı?

Doğumdan sonra kilo vermek için asla acele edilmemeli. Ağır diyetler zaten hiçbir emziren anneye önerilmez. Hızlı kilo verildiğinde süte geçebilecek bazı toksik maddelerin bebeğe geçebileceğine dair araştırmalar  mevcut. Emzirmek zaten ciddi kalori harcatan bir eylem. Sadece gereksiz besinleri (beyaz şeker, un, aşırı yağlı gıdalar, fazla meyve vb) çıkarıp dengeli beslenerek hem süt kalitesini artırmış hem de yavaş ama sabit kilo kaybetmiş oluyoruz. Dukanın da emziren annelere uyarlanmış bir uygulaması var kitapta.
Aslında hamilelik süresince dikkat etmek ve fazla kilo almamak önemli. Zaten normal kilo alımıyla doğuma gittiğinizde sonrasında diyete bile gerek kalmadan 1 seneyi bulmadan ideal kilonuza inebiliyorsunuz. Protein ve sebzenin zengin, meyve, tam tahıllar ve baklagillerin orta karar, zararlı karbonhidratlar ve şekerin ise sıfıra yakın olduğu bir beslenme düzeniyle ve hafif bir egzersizle doğum sonrasında kilo problemini çözmek zor değil.
Bir de Dukan Diyeti’ne getirilen eleştiriler var biliyorsunuz. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

Diyetle ilgili eleştirileri hem medyada hem de blog ve sayfama bırakılan yorumlardan takip ediyorum tabii. Gördüğüm şu ki bu eleştiriler Dukan’ın sistemini hiç bilmeyen ve kitabını ya üstünkörü okumuş veya kapağını dahi kaldırmadan hükümde bulunan kişilerden geliyor çoğunlukla.
Benim bu diyeti yapmak isteyenlere ilk sözüm ‘KİTABI OKU’ oluyor. Kitapta her sorunun yanıtı mevcut. Diyetin mekanizması, uyulması gereken kurallar, uyulmadığında olabilecekler anlatılmış.
Her şeyden önce her diyette riskler mevcuttur. Süregiden bir düzeni değiştirmeye çalıştığınızda vücutta dengesizlikler olabileceği zaten aşikar. Bu noktada kişinin kendi sağlığı için diyet öncesi mutlaka değerlerini kontrol ettirmesini, Dukan’a uygun olmayan ve belki de şimdiye dek farketmediği sağlık sorunları varsa (kalp, böbrek, karaciğer vb) bırakın Dukan’ı dr.kontrolünde olmayan hiç bir diyete başlamamasını öneririm. Dukan yaparken de aralıklarla kontrollerin yapılmasını önemsiyorum.Sayfamda da birçok sağlıkçı(dr.,hemşire,eczacı) takipçim mevcut. Kişinin kendini takiple son derece sağlıklı şekilde zayıflamasının mümkün olduğunu ve bu şekilde yapıldığında gayet sağlıklı bir diyet olduğu konusunda hemfikirler. Ayrıca bu noktada Pierre DUKAN’ın da tecrübeli bir doktor olduğu gerçeğini unutmamızda fayda var.

Dukan’ın saf protein diyeti olduğunu,uzun sureli bu şekilde beslenmenin sağlığı olumsuz etkileyeceği yönünde eleştiriler var çoğunlukla.Sayfamda yazdığım şekliyle anlatayım o zaman.

DUKAN diğer protein diyetleri gibi HAYAT BOYU PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN DEMİYOR. Hatta sağlıklı kiloda olan kişiler için en iyi beslenme şekli AKDENİZ TİPİ beslenmedir diyor.

Bu süreç sadece ideal kiloya gelene dek uygulanıyor.(ki diyetin sadece ilk 2 evresidir.) Bunun da sadece ilk evresi saf proteindir. O evre en fazla 10 gün sürer (ciddi obezseniz) ve yulaf kepeği gibi değerli bir karbonhidrat içerir.
2.evrede ise sebzeler diyete eklenir ve ideal kiloya gelene dek sürer (süresi kilo fazlasına göre değişse de max 4-5 ay diyelim)
3.evrede ise meyve, baklagiller, tam tahıllı ekmek ve makarna gibi besinler yavaş yavaş diyete eklenir.
4.evre ise birkaç minik tüyo ile hayat boyu kilomuzu koruyacağımız normal beslenmemize döndüğümüz kısımdır.

DUKAN ŞOK ZAYIFLAMA VADETMEZ,SPOR YAPMADAN KİLO VEREBİLİRSİNİZ DEMEZ,YANLIŞ VEYA EKSİK UYGULADIĞINIZDA,MEVCUT HASTALIKLARINIZ VARSA OLASI ETKİLER HAKKINDA SİZİ UYARIR VE DR.KONTROLÜNDE OLMANIZI TAVSİYE EDER.

Şişmanlık yüzünden her anlamda zorluklar yaşayan, hayatları boyunca mutlaka birkaç kez diyet yapıp sonuç alamamış veya sürdürememiş ama Dukan’la tanıştıktan sonra hayatı değişmiş insanları felaket senaryolarıyla korkutmak yerine , diyet sırasında sorun yaşamamak için yapılabilecekler konusunda aydınlatmak bence çok daha anlamlı bir davranış olur.

Hayatınızın bu noktasında ” Dukan Diyet Tarifleri ” sayfası sizin için ne anlam ifade ediyor, hayatınızın ne kadarını kaplıyor?

Dukan Diyeti’nin benim hayatımda bu kadar çok yer kaplayacağını söyleseler asla inanmazdım. Çünkü ne diyetlerle, ne yemek pişirmekle, ne blogger olmakla ilgili biriydim.
Dukan diyeti zayıflamamı sağlamakla kalmadı, duygusal anlamda zor zamanlar geçirdiğim ve evden çıkmadığım uzun süre zarfında hayata bağlanmamı ve yaşadıklarımı unutmamı sağladı. Kendimden başka birçok kişiye de yardımcı olmama, tecrübelerimi paylaşmama ve başka hiçbir ortamda karşılaşma şansım olmayan birçok değerli insanla tanışmama vesile oldu.

Yazımızı okuyan okurlarımız arasından Dukan Diyeti’ne başlamak isteyenler olabilir. Onlara ilk tavsiyeniz ne olur?
Öncelikle Dukan Diyeti’nin kısa sürede çok kilo kaybı vadeden şok diyetlerden olmadığını bilmeliler.
Bu uzun bir süreç ve bittiğinde tüm beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz gerekiyor.Yani bu diyeti diyet olarak görmemeli hayat boyu uygulayacakları bir sistem olduğunu baştan kabul etmeliler.
Kitabı okumak temel şart. Sayfaya ilk gelenlere bunu söylediğimizde başta kızıyorlardı çünkü insanlar standart listelere alışmışlar. Dukan’da bu yok. Bu sistemi anlamanın şartı mutlaka okumaktan geçiyor.
Kitabı okuduktan sonra blogdan veya sayfanın notlar kısmından son güncellemeleri takip edebilirler.
Yukarda da belittiğim gibi sağlık takiplerini de çok iyi yapmalılar. Bu diyette onları takip edecek bir diyetisyen olmadığı için kendi takipçileri olmalılar.Zaten aile hekiminiz bile artık bu rutin takipleri yapıyor.
Sonrasında motivasyon,tarifler ve destek için 7/24 sayfadayız:)

14 Yorumlar

 1. Harikasın Simla..Bizi her şekilde motive ettiğin ve olağanüstü yemek tariflerin için teşekkürler …

 2. Sımla hanımın Facebook sayfasindayim. İyiki bu bilgileri bizimle paylaşmış hayatım değişti onun sayesinde . Cok fazla kilom olmasada kendimi mutsuz hissedecek kadar kiloluydum. Sımla hanımın sayfaları sayesinde 10 kilo verdim ve vermeye devam ediyorum. Kendime güvenim arttı mutluyum ve heyecanlıyım. 10 senedir veremedigim kiloları vermeye başladım. Bizi bu konuda bilgilendigi icin kendisine cok teşekkür ederim.

 3. ben şubat 9 da başladım dukana 2 ayda 12 kilo verdim bu beni okadar mutlu etti ki hala devam tabiki hedefim 63 le ağustaosta güçlendirmeye geçmek benim bu diyete başlamadan önce tüm değerlerim yüksekti şuan bütün değerlerim süper çok mutluyum bol eksili günler diliyorum simla hanım sizede çok teşekkür ediyorum

 4. Sevgili Simla hanım sıkı bir takipçinizim, şimdiye kadar yaptığım dietler içinde en beğendiğim diet bu oldu, kitabı okudum ama sizin sayenizde bu sevdim
  sevgiler

 5. Simla’nin yillardir takipcisiyim ve kutluyorum cok guzel bir is basardi binlerce kisinin zayiflamasina vesile oldu, simdi zayiflamis oldugum halde Simla’nin sayfalrindan cikamiyorum cunku cok guzel sayfalar cok guzel yemekler cok guzel arkadasliklar olan sayfalar bunlar, Dukan kadar Simla ya da alis lazim bence cunku Turkiye de bu diyeti basaranlara ucretsiz kocluk yapiyor Simla. Tesekkur ederim.

 6. iyi ki varsın simlacım ağzına sağlık ömrüne bereket:))))

 7. Dukana hala başlamamış olan var mı ??? Tebrikler Simlacım.. çok güzel anlatmşn.

 8. Sevgili Simla Hanımın koçluğunda zayıflıyorum. O da bizm Dukanımız :)
  Hem yardımseverliğiyle hem de birbirinden güzel tarifleriyle göz-dolduruyor. Kendisi de çok güzel tabiiki..
  Kendisi hayatımızı değiştiren,güzelleştirendir.

 9. Simla tek kelimeyle seni bu büyük başarından dolayı tebrik ediyorum, inşallah hayatta hep böyle güzel şeyler yaşarsın.

 10. Çok teşekkürler Simla Hanım, ben de 30 Mart’tan bu yana yani bir ayda 7 kg. verdim. Çok mutluyum diyetimle. Nereye gitsem tariflerden yapıp yanımda götürüyorum. Dukan’la yaşama çok alıştım. Daha 10kg. fazlam var. Sonuna kadar devam inşaallah…

 11. Merhaba Simlacım, Hergün kalkarkalmaz simlacım bugün ne tarif paylaştı acaba diyorum ve senin bütün tariflerini not alıyor hergün bu gün lezzetli ve harika yemekler yapıyorum sayende canım… Hele çektiğin resimler acayip işime yarıyor . Emeğine sağlık canımmmmm

 12. Simla hanım emeğinize sağlık.
  Dukan diyeti yapmayan kalmayacak :) bu diyet bir akım…

 13. Anneloji.com’a ve yorumlarıyla beni onurlandıran herkese teşekkür ederim:)

 14. iyi ki böyle bir işin içine girdin simlacığım ve iyiki tanımamıza vesile oldun. hayatımı yeniden kazanıyorum, mutluyum ve sağlığımdan hiçbişey kaybetmiyorumm. 2.ayımda 10kiloyu rahatlıkla verdim.. reşekkürler..

Trackbacks/Pingbacks

 1. My Homepage - ... [Trackback]... [...] Read More: anneloji.com/archives/5235 [...]...

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Spam Denetimi *
3 + = 12

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>